اطلاعات تکميلي

  • روتیتر:

    میروسلاو ژیکو سرمربی تیم والیبال سایپا:

باشگاه سایپا یک باشگاه حرفه ای تمام عیار است

باشگاه سایپا به منظور حضور پرقدرت در رقابتهای لیگ برتر والیبال سال جاری، دست به انتخاب میروسلاو ژیکو از کشور بلغارستان زد این مربی مدتی است کار خود را در این باشگاه آغاز کرده و بعد از برگزاری اردوی بلغارستان و حضور در تورنمنت بین المللی ترکیه، تمرینات فشرده ای را برای بازیکنان این تیم در نظر گرفته و مسیر را برای قدرت نمایی سایپا در لیگ سال جاری هموار سازد. در این راستا روابط عمومی شرکت فرهنگی ورزشی سایپا گفتگویی را با این مربی انجام داده که در زیر می خوانید:

-از خودتان شروع کنید.

-46 سال سن دارم و در صوفیا به دنیا آمده ام. والیبال خود را در تیم های نوجوانان و جوانان اسلاویای صوفیا و لوکوموتیو صوفیا  آغاز کردم و با گذراندن دوران تحصیلات خود در رشته ورزش موفق به کسب مدرک کارشناسی شدم و سوابقی همچون عضویت در تیم ملی نوجوانان و جوانان بلغارستان و حضور در اردوی تیم ملی بزرگسالان این کشور را در کارنامه دارم. در بلغارستان مربیگری 4 تیم باشگاهی حاضر در لیگ برتر این کشور را بر عهده داشتم و همراه با این تیم موفق به کسب عنوان قهرمانی جام حذفی و لیگ برتر و همچنین تصاحب عنوان نایب قهرمانی این لیگ شدم. در کسوت مربیگری تیم های ملی نیز، سرمربی تیم های ملی نوجوانان و جوانان زیر 21 و 23 سال بودم و سال گذشته در کشور بلغارستان تیم وبپریچ عنوان قهرمانی جام حذفی و نایب قهرمانی باشگاه ها را به دست آوردم و اکنون خوشحالم که در کنار تیم سایپا به پرورش بازیکنان والیبال می پردازم.

-شناخت شما از والیبال ایران چیست و چه تفاوتی میان والیبال ایران و جهان دیدید؟

-ده سال است که به خاطر حضور تیم های باشگاهی ایران در اردوهای بلغارستان، والیبال ایران را می شناسم. ایران والیبالیست های بسیار خوبی دارد و فدراسیون ایران در رده های ملی و باشگاه های از نظر سازماندهی و برنامه ریزی بسیار خوب عمل می کند که این مساله عامل بسیار مهمی در پیشرفت این ورزش در ایران است.  والیبال ایران امروز جزء بزرگان این رشته است و مطمئنم این مساله اتفاقی نیست. قطعا والیبال در این کشور رشد کرده و اگر راستش را بخواهید باید بگویم که به خاطر همین دسته از موفقیتهاست که به این کشور آمدم تا مربیگری یکی از باشگاه های خوشنام این رشته را برعهده بگیرم.

-در خصوص مسابقات جام قهرمانان بزرگ جهان و جایگاه ایران برایمان صحبت کنید.

-ایران یکی از تیم های بسیار خوب این تورنمنت بود و نتایج بسیار درخشانی گرفت. این مساله حاکی از آن است که بازیکنان این کشور درک بالایی از این ورزش دارند و بسیار با علاقه به میدان می روند. موفقیت ایران در این رقابت جهانی نیز به دلیل همین درک و علاقه بالای ملی پوشان این رشته در ایران است.

-سه ملی پوش سایپایی در این مسابقات حاضر بودند، ارزیابی شما از این اتفاق چیست؟

-این سه بازیکن از جمله بازیکنان بسیار مستعد والیبال این کشور هستند که زمینه پیشرفت زیادی دارند و آینده والیبال آنها قطعا درخشان خواهد بود. آنها حضور درخشانی در این دوره از مسابقات داشتند و بلافاصله بعد از برگشت از این مسابقات به تمرینات ما شدند و با جدیت در تمرینات حاضر شدند و از اینکه تمرینات را با تیم کامل دنبال می کنیم، بسیار خوشحالم.

-مجموعه باشگاه سایپا را چه طور می بینید؟

-باشگاه سایپا یک باشگاه بزرگ است که علاقه زیادی به رشته والیبال دارد و به عنوان یک باشگاه حرفه ای، از امکانات و تجهیزات بسیار خوبی نیز برخوردار است. خوشبختانه این باشگاه با اشتیاق بالایی امکانات خود را در اختیار تیم والیبال قرار داده است و مسیر را با حضور در اردوی بلغارستان و رقابتهای تدارکاتی برون مرزی هموار ساخت است که جای تشکر و قدردانی دارد.

-اردوی بلغارستان و تورنمنت ترکیه چه طور بود؟

-تیم والیبال سایپا یک اردوی بسیار خوب و منسجم را در بلغارستان برگزار کرد و خوشبختانه تمامی برنامه هایی که در دستور کار داشتیم در این اردو اجرا شد. سه بازی تدارکاتی در این کشور انجام دادیم که شاگردانم بازی های خوبی انجام دادند که این مساله نشان از هماهنگی هر چه بیشتر تیم و آماده سازی مرحله به مرحله سایپا بود. بعد از این اردوی 10 روزه، برای حضور در تورنمنت بین المللی راهی آنکاری ترکیه شدیم و در این مسابقات دستاوردهای ارزشمندی کسب کردیم. در این دیدارها با دو تیم قدرتمند از کشور ترکیه مسابقه داده و موفق به کسب دو پیروزی شدیم . مقابل متین ورامین به عنوان حریف ایرانی هم به میدان رفتیم که این دیدار را واگذار کردیم و در نهایت با کسب دو پیروزی و یک شکست به مقام دوم این رقابتها دست یافتیم.

 -چه طور شد که در تورنمنت ترکیه مقابل حریفان خارجی پیروز شدید اما مقابل متین ورامین از ایران بازی را واگذار کردید؟

-دنبال بهانه نیستم و مطمئنم برد و باخت در هر بازی و مسابقه ای مهم است. مصاف با متین ورامین آن طوری که می خواستیم پیش نرفت. هر چند که دیدار با این تیم چندین نکته مثبت برای ما داشت و اجازه شناسایی نقاط ضعف را به ما داد. تیم سایپا تا آغاز مسابقات لیگ برتر فرصت برطرف کردن این نقاط ضعف را دارد و سایپا از این شکست درسهای بزرگی گرفته است.

-لیگ والیبال ایران را چه طور ارزیابی می کنید؟

-من تعداد زیادی از مسابقات لیگ برتر والیبال ایران را دیده ام. همه تیم های حاضر قدرتمند هستند و اختلاف سطح چندانی با هم ندارند. تمام مسابقات والیبال ایران بسیار جذاب و تماشاگر پسند است و همین مساله باعث افزایش روز افزون سطح این پیکارها شده است.

-چه پیش بینی از جایگاه والیبال سایپا دارید؟

-برای من مهم است که سایپا در فصل آتی روند حرفه ای را داشته باشد و همه اعضای این تیم با اتحاد بیشتر برای پیشرفت واعتلای نام سایپا تلاش کنند. نمی توانم برای امسال پیش بینی خاصی از نتایج سایپا داشته باشم اما مطمئنم این تیم سال آینده یکی از مدعیان قهرمانی است.

-اضافه شدن امیرغفور به ترکیب تیم فوتبال سایپا را چه طور می بینید؟

-مطمئنا هر مربی ای از حضور بازیکن توانمند و خوش تکنیکی مثل امیر غفور در ترکیب تیمش بسیار خوشحال و مسرور خواهد شد. این بازیکن از قابلیت های بسیار بالایی برخوردار است و با روحیه بسیار بالا و قدرت بدنی مثال زدنی قطعا در ترکیب تیم سایپا مثمر ثمر خواهد بود و در نتیجه گیری این تیم نقش بسزایی ایفا خواهد کرد. امیدوارم با حضور این بازیکن با اخلاق در تمرینات تیم سایپا شاهد افزایش نقاط قوت تیمی و کاهش نقاط ضعف باشیم.

-حرف آخر؟

-از مجموعه مدیریت باشگاه سایپا بسیار تشکر می کنم که برای پیشبرد برنامه ها با ما همراه بودند و تمام تلاش خود را برای رسیدن به اهداف به کار بستند. از سه بازیکن ملی پوش سایپا نیز قدردانی می کنم که با رفتار حرفه ای خود به رغم خستگی از حضور در رقابتهای جام قهرمانان بزرگ جهان، بلافاصله در تمرینات حاضر شدند. در پایان فرصت را غنیمت می شمارم و به تیم ملی والیبال ایران برای کسب عنوان سومی جام قهرمانان جهان، تبریک می گویم.

تمامی حقوق این وب سایت نزد شرکت فرهنگی و ورزشی سایپا محفوظ می باشد. طراحی سایت : اکسین